Infrastruktura IT stanowi kluczowy aspekt działania praktycznie każdej firmy. Stabilne środowisko pozwala pozyskiwać, przetwarzać, analizować i zarządzać danymi niezbędnymi do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania procesów. Monitoring IT wspiera zachowanie ciągłości usług informatycznych, gwarantując bezpieczną i bezawaryjną pracę środowiska. Czym dokładnie jest monitoring infrastruktury IT i na czym polega jego działanie? Przekonaj się, dlaczego warto wdrożyć to rozwiązanie w swojej organizacji!
Co to jest monitoring IT i na czym polega?
Monitoring IT obejmuje zespół czynności umożliwiających monitorowanie infrastruktury IT w czasie rzeczywistym w celu uzyskania informacji na temat jej funkcjonowania. Usługi monitoringu polegają na nadzorowaniu, analizowaniu oraz zarządzaniu elementami systemów IT firmy. W efekcie pozwalają na zwiększenie dostępności, wydajności i bezpieczeństwa urządzeń wchodzących w skład infrastruktury.
System monitoringu infrastruktury IT pozwala gromadzić dane na temat działania urządzeń sieciowych, komputerów, systemów, usług sieciowych czy procesów. Rozwiązanie umożliwia monitoring aplikacji i serwerów, a także obserwację pamięci RAM, wydajności podzespołów czy stopnia zużycia zasobów. Kontrola obejmuje także logi systemowe, czyli wszystkie zdarzenia zachodzące w infrastrukturze IT. W ramach kompleksowego podejścia do zarządzania infrastrukturą IT dobrze jest też rozważyć wdrożenie modułu Service Desk, który centralizuje wsparcie techniczne i obsługę zgłoszeń, usprawniając reakcję na incydenty i problemy użytkowników.
Usługi monitoringu usprawniają proces lokalizowania błędów, które można następnie wyeliminować. Zbieranie informacji na temat działania infrastruktury wpływa na zmniejszenie liczby awarii, szybsze rozwiązywanie problemów oraz optymalizację wydajności systemów.
Rodzaje monitoringu infrastruktury IT
Wyróżniamy dwa główne rodzaje monitoringu infrastruktury IT: monitoring reaktywny oraz monitoring proaktywny. Czym się one charakteryzują?
- Monitoring reaktywny. Jak sama nazwa wskazuje, polega na wykonaniu reakcji wywołanej jakimś zdarzeniem. W przypadku infrastruktury IT zdarzeniem będzie wystąpienie błędu, zaś reakcją zlokalizowanie problemu, określenie jego przyczyny oraz poinformowanie o zdarzeniu wybranych użytkowników lub systemów.
- Monitoring proaktywny. W tym przypadku nazwa również stanowi podpowiedź w kontekście działania rozwiązania. Proaktywność polega na podejmowaniu czynności prewencyjnych mających na celu uniknięcie wystąpienia problemu. Usługa monitoringu pozwala śledzić trendy w monitorowanych systemach i zmniejszyć ryzyko zagrożenia w przypadku wystąpienia awarii.
Dlaczego warto monitorować bezpieczeństwo IT?
Monitoring infrastruktury IT znacząco wpływa na poziom bezpieczeństwa w firmie, nie tylko chroniąc systemy przed problemami czy błędami, ale również przed ingerencją zewnętrzną w dane organizacji.
Oto najważniejsze korzyści płynące z usługi:
- Szybka reakcja na błędy. Monitoring IT pozwala szybko wykryć, zlokalizować, zidentyfikować i usunąć problemy, a także pozyskać informacje o możliwości wystąpienia potencjalnej awarii na podstawie zgromadzonych danych. Błyskawiczna reakcja na błędy pozwala uchronić się przed poważniejszymi konsekwencjami. Należy dodać, że tego typu rozwiązania są kluczowe w kontekście spełnienia wymagań dyrektywy NIS2, która nakłada na organizacje obowiązek wdrożenia skutecznych mechanizmów wykrywania i reagowania na incydenty bezpieczeństwa.
- Kontrola infrastruktury w czasie rzeczywistym. Bieżąca kontrola poprawności działania infrastruktury stanowi rodzaj audytu, dzięki któremu można w czasie rzeczywistym badać zużycie zasobów systemowych i uniknąć ich przeciążenia.
- Bezpieczeństwo. Stały nadzór nad infrastrukturą IT pozwala zabezpieczyć organizację przed utratą danych z komputerów i serwerów, zarówno na wypadek błędów użytkownika, jak i przed próbą ingerencji z zewnątrz. Śledzenie zdarzeń gwarantuje szybką reakcję na potencjalne zagrożenia.
- Łatwe raportowanie. Systemy monitorowania infrastruktury IT umożliwiają generowanie raportów na podstawie zgromadzonych danych. Raporty pomagają określić awaryjność wybranych obszarów oraz budować strategię działania w przypadku wystąpienia problemów.
- Optymalizacja kosztów. Zwiększenie wydajności i dostępności infrastruktury IT pozwala ograniczyć koszty związane z przerwami w działaniu sprzętu czy błędami wymuszającymi podjęcie dodatkowych działań.
- Wprowadzanie zmian w infrastrukturze. System jest szczególnie przydatny podczas planowania rozbudowy infrastruktury IT. Analiza zgromadzonych danych wskazuje na aktualne obciążenie i zużycie zasobów, co jest istotną informacją podczas podejmowania ważnych decyzji dotyczących wprowadzania zmian w środowisku.
Usługa monitoringu IT — jak wybrać odpowiednią?
Przy wyborze usługi monitoringu IT należy kierować się przede wszystkim potrzebami oraz możliwościami środowiska, w jakim narzędzie będzie pracować. System musi być dostosowany do potrzeb konkretnej branży. Warto też zwrócić uwagę na renomę dostawcy.
W OXARI stworzyliśmy CMDB – nowoczesne rozwiązanie wspierające w śledzeniu i zarządzaniu komponentami istotnymi dla infrastruktury IT pod kątem biznesowym. Czym jest CMDB? To centralna baza danych przechowująca informacje o komponentach takich jak komputery, serwery, routery czy oprogramowanie. Baza zawiera dane dotyczące atrybutów elementów oraz relacji, jakie między nimi zachodzą, umożliwiając monitorowanie infrastruktury, pozyskiwanie informacji i analizowanie danych. Monitorowanie IT przy wsparciu CMDB pozwala jeszcze bardziej usprawnić zarządzanie infrastrukturą oraz całą organizacją.