Bazy danych CMDB są często nazywane sercem systemu ITSM. Ich rola jest kluczowa, ponieważ biorą udział w podejmowaniu wielu decyzji operacyjnych. Czym są, jak działają i jakie korzyści może przynieść korzystanie z nich w codziennej pracy organizacji? Odpowiedzi na te i inne pytania o bazy danych CMDB znajdziesz poniżej.
Czym jest baza danych CMDB?
CMDB jest bazą danych zarządzania konfiguracją systemu ITSM. Zawiera informacje o elementach konfiguracji (CI) i łączących je relacjach w ramach infrastruktury IT w organizacji.CMDB jest swego rodzaju silnikiem decyzyjnym, którego zadaniem jest usprawnianie procesu podejmowania decyzji operacyjnych. Jeśli baza wiedzy zostanie wypełniona właściwymi CI, pozwoli to na szybką ocenę wpływu zmian lub zakłóceń na usługi i infrastrukturę.
CMDB pełni zatem funkcję repozytorium przechowującego informacje o komponentach tworzących infrastrukturę IT. Zawiera listę elementów CI, ich atrybutów i relacji, jakie zachodzą pomiędzy nimi. Rola baz wiedzy jest bardzo istotna, jednak ważne jest to, by narzędzie zostało dobrane do potrzeb konkretnej firmy oraz branży, w jakiej działa. Tego rodzaju systemy można znaleźć między innymi w ofercieOXARI.
Jedną z podstawowych funkcji baz CMDB jest wspieranie procesów zarządzania:
- incydentami,
- problemami,
- zmianami,
- wydaniami,
- zasobami.
Warto wiedzieć, że o przydatności bazy danych zarządzania konfiguracją przesądzają zawarte w niej elementy CI oraz relacje pomiędzy nimi. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby wszystkie informacje były prawidłowo rejestrowane w CMDB.
Co wchodzi w skład bazy danych CMDB?
Baza wiedzy CMDB obejmuje wiele różnych komponentów. Najczęściej należą do nich:
- komputery i ich osprzęt,
- serwery,
- switche,
- routery,
- oprogramowanie (systemy operacyjne, bazy danych, programy i aplikacje).
Co ważne, w bazie danych CMDB znajdują się również informacje o pracownikach, ich stanowiskach i uprawnieniach, jakie im przyznano.
Jak działa baza danych zarządzania konfiguracją?
CMDB jest bazą danych zawierającą informacje o CI i łączących je relacjach, często prezentowane w postaci listy. W wielu organizacjach bazy danych CMDB stanowią część większej całości. Umożliwiają sprawne zarządzanie zasobami i konfiguracją. Baza wiedzy pozwala przeglądać CI i pracować z dostępnymi danymi. Informacje, jakie można pozyskać w ten sposób, często wykorzystuje się przy okazji przeprowadzania innych procesów w ramach ITSM.
Ze względu na ogromną ilość informacji dostępnych w bazie danych elementów konfigurowalnych oraz to, że są one prezentowane w postaci wierszy, pracownicy rzadko mają bezpośredni dostęp do zasobów CMDB. Mogą natomiast korzystać z modułów raportowania, jeśli dane narzędzie ma taką funkcjonalność. Jest to bardzo pomocne w organizowaniu, analizowaniu i wykorzystywaniu danych.
Dlaczego warto korzystać z bazy danych CMDB?
Wdrożenie CMDB w organizacji pozwala zyskać sporo różnych korzyści. Poznaj najważniejsze z nich i dowiedz się, w jaki sposób baza wiedzy może się przyczynić do lepszego zarządzania infrastrukturą IT:
- Przede wszystkim CMDB daje możliwość uzyskania pełnego wglądu w listę elementów CI i relacji, jakie pomiędzy nimi panują.
- Daje także dostęp do informacji potrzebnych przy podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących infrastruktury IT.
- Zwiększa szansę na dokładną analizę incydentów IT i wszelkich zmian.
- Oferuje wsparcie w śledzeniu i zarządzaniu komponentami, które są szczególnie istotne dla infrastruktury IT pod kątem biznesowym.
- Pomaga w usprawnieniu procesu zarządzania krytycznymi incydentami.
Jak widać, bazy danych zarządzania konfiguracją nie bez przyczyny są nazywane sercem systemów ITSM. W zauważalny sposób przyczyniają się do usprawnienia zarządzania nie tylko infrastrukturą IT, ale także całą organizacją – w tym pod względem biznesowym. Baza wiedzy powinna zostać dobrana do potrzeb firmy, aby można było zyskać jak najwięcej korzyści z jej wdrożenia.
Dowiedz się więcej o innych rozwiązaniach oprogramowania OXARI, w skład którego wchodzi między innymi moduł do wykorzystujący zdalny pulpit android do zarządzania urządzeniami mobilnymi w firmie.