Urządzenia mobilne to podstawa funkcjonowania każdej firmy bez wyjątku. Służbowego sprzętu używają m.in. przedstawiciele handlowi, analitycy, pracownicy działów obsługi klienta czy management organizacji. Jednak trzeba pamiętać, że każdy tablet czy smartfon firmowy może być źródłem wycieku wrażliwych danych, który narazi organizację na duże straty. Aby temu zapobiec, warto wybrać usługę MDM, czyli system do zarządzania urządzeniami mobilnymi.
Zarządzanie urządzeniami mobilnymi w przedsiębiorstwie – kiedy jest ważne?
Jeżeli w organizacji są wykorzystywane dziesiątki, a nawet setki urządzeń mobilnych – tabletów i smartfonów, nie sposób zapanować nad nimi bez dobrego systemu zarządzania. Chodzi nie tylko o ewidencję tych zasobów firmy na potrzeby rozliczeń księgowych. Równie istotna jest kontrola tego:
- jaki sprzęt jest użytkowany przez konkretnego pracownika,
- jaka jest konfiguracja poszczególnych modeli – w tym, z jakiego oprogramowania korzystają i kiedy będzie potrzebna ich wymiana,
- w jaki sposób są wykorzystywane przez pracowników,
- gdzie znajdują się (szczególnie na wypadek kradzieży czy np. konieczności zlokalizowania pracownika),
- jakie dane zawierają.
Dlatego coraz częściej wybieranym narzędziem są systemy MDM, czyli Mobile Device Management. Wdrożenie takiego systemu będzie szczególnie istotne w sytuacji, gdy firma korzysta z wielu urządzeń mobilnych, z których możliwy jest dostęp do różnych danych wrażliwych.
Mobile Device Management – jak działa taki system?
Systemy MDM pozwalają na zdalny nadzór nad urządzeniami mobilnymi i ich kontrolę. Ich działanie bazuje na następujących mechanizmach:
- na firmowych tabletach i smartfonach jest zainstalowany agent MDM, a zatem oprogramowanie działające w tle, które pozwala kontrolować sprzęt firmowy,
- usługa MDM daje administratorom dostęp do danych o telefonie – m.in. tych sprzętowo-systemowych – ale i do tego, co wyświetla się na ekranie. Umożliwia także zarządzanie urządzeniami mobilnymi– począwszy od przesłania wiadomości, aż po zablokowanie sprzętu lub jego wyczyszczenie,
- system MDM pozwala również na zlokalizowanie każdego urządzenia.
Bardzo często takie oprogramowanie jest częścią większego systemu ITSM, który daje także m.in. możliwość zarządzania firmowymi zasobami sprzętowymi czy utrzymywaniem wszystkich informacji w centralnej bazie danych (CMDB). Systemy MDM mogą być kluczowym narzędziem w spełnieniu wymagań dyrektywy NIS2, która nakłada na organizacje obowiązek wdrożenia odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych w celu zarządzania ryzykiem w cyberbezpieczeństwie.
W jakich sytuacjach usługa MDM się przydaje?
Korzystanie z systemów MDM zwiększa poczucie bezpieczeństwa korporacyjnego w wielu codziennych sytuacjach związanych z użytkowaniem sprzętu mobilnego przez pracowników. Oto kilka przykładów.
MDM a zgubienie urządzenia mobilnego
Zostawienie smartfonu na stoliku po spotkaniu biznesowym czy jego wysunięcie się z teczki firmowej zdarzają się bardzo często. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, będzie można sprawdzić w panelu do zarządzania urządzeniami mobilnymi, gdzie znajduje się zagubiony sprzęt. W rezultacie rosną szanse na jego odzyskanie, a maleje ryzyko utraty cennych danych.
Usługa MDM po kradzieży
Kiedy dojdzie do kradzieży służbowego tabletu czy smartfona, system zarządzania urządzeniami mobilnymi również będzie pomocny. Nie tylko pozwoli szybko namierzyć sprzęt, ale i umożliwi także zablokowanie urządzenia, a nawet usunięcie danych – tak, aby poufne informacje firmowe nie trafiły w niepowołane ręce.
Agent MDM a kontrola pracownika
W panelu do zarządzania urządzeniami mobilnymi można także sprawdzić informacje o tym, jak dane urządzenie jest używane. Kierownik może np.:
- sprawdzić, co w danej chwili wyświetla się na ekranie danego smartfona czy tabletu,
- przesłać pracownikowi wiadomość,
- zablokować dostęp do urządzenia – np. jeśli pojawia się podejrzenie, że pracownik przekazuje dane firmowe osobom trzecim lub kiedy zwolniony pracownik nie zdał uprzednio powierzonego mu sprzętu.
Mobile Device Management a nadzór nad sprzętem
Korzystając z omawianej usługi można również „globalnie” mieć pod kontrolą wszystkie zasoby mobilne firmy. System da dostęp do informacji o parametrach poszczególnych zarejestrowanych urządzeń, co pozwoli np. sprawniej zaplanować ich konserwację czy wymianę. Łatwiej też będzie zweryfikować, czy pracownik korzysta z przypisanego mu sprzętu.
Jak znaleźć dobry system zarządzania urządzeniami mobilnymi?
Wybór konkretnego systemu MDM zależy od potrzeb biznesowych organizacji. Jednak warto zwrócić uwagę m.in. na takie cechy jak:
- możliwość integracji MDM z modułem asset management – tak, aby mieć większą kontrolę nad sprzętem mobilnym,
- łatwa obsługa panelu do zarządzania urządzeniami mobilnymi – w tym sposób konfiguracji agenta MDM (powinna przebiegać jak najszybciej),
- listę funkcji, do których da dostęp MDM,
- kompatybilność systemu z tabletami i smartfonami używanymi w firmie.
Jednym z narzędzi, które możesz wybrać, jest MDM w ramach systemu OXARI. Zapewnia prostą konfigurację agenta MDM (przez odczyt specjalnego kodu QR) i współpracuje z urządzeniami z systemem Android. Aby sprawdzić jego możliwości, można skorzystać z bezpłatnego demo i popracować z nim we własnym środowisku.