Każda organizacja powinna działać w sposób sprawny, efektywny i bezpieczny. W tym celu wykorzystuje się wiele różnych aplikacji i systemów informatycznych. Często jednak niezależne funkcjonowanie tych narzędzi prowadzi do poważnych problemów z dostępnością danych i komunikacją. Problemy te skutecznie rozwiązuje integracja systemów informatycznych łącząca różne platformy w jednolity ekosystem IT. Na czym polega integracja oprogramowania w firmie?

Integracja systemów informatycznych – definicja i podstawowe założenia
Integracja systemów IT polega na łączeniu różnych aplikacji, baz danych i platform w sposób umożliwiający ich współpracę. Celem synchronizacji oprogramowania jest przede wszystkim usprawnienie wymiany danych między systemami oraz eliminacja konieczności ręcznego przenoszenia informacji.
Podstawowe założenia integracji systemów informatycznych obejmują automatyzację procesów. Zamiast ręcznego wpisywania danych osobno do każdego systemu, dane docierają w czasie rzeczywistym do każdej ze zintegrowanych aplikacji. Takie rozwiązanie umożliwia centralizację zarządzania infrastrukturą IT. Co to jest infrastruktura IT? Są to wszystkie zasoby technologiczne składające się na środowisko cyfrowe firmy, na przykład systemy, aplikacje czy sprzęt komputerowy. Centralizacja wpływa na wzrost bezpieczeństwa danych oraz samej infrastruktury IT. Nieocenioną korzyścią płynącą z integracji jest także znaczny wzrost efektywności działania organizacji.
Dlaczego warto integrować systemy IT?
Integracja systemów informatycznych ogranicza ryzyko wystąpienia wielu błędów oraz wpływa na wzrost efektywności i konkurencyjności organizacji. W jaki sposób?
Redukcja błędów
Brak integracji systemów IT oznacza konieczność ręcznego kopiowania i wprowadzania danych do różnych systemów. Prowadzi to do błędów wynikających z pomyłek osób wpisujących dane czy też przypadkowego zawieszenia sieci i braku zapisu zmian. Automatyczna integracja danych pozwala wyeliminować tego typu zdarzenia.
Poprawa dostępności i jakości danych
Integracja daje pewność, że wszystkie systemy stosowane w firmie korzystają z tej samej, aktualnej bazy danych. Pracownicy nie muszą szukać informacji w wielu miejscach, co znacząco poprawia szybkość podejmowania decyzji.
Optymalizacja kosztów operacyjnych
Integracja systemów IT umożliwia optymalizację kosztów na wiele sposobów. Eliminacja konieczności utrzymywania wielu odrębnych systemów i ręcznej obsługi procesów prowadzi do oszczędności związanych z liczbą zatrudnianych specjalistów. Brak błędów ogranicza ryzyko obniżenia jakości procesów i reklamacji.
Lepsza obsługa klientów
Wspomniana wyżej dostępność oraz jakość danych przekłada się na większą satysfakcję klientów. Integracja systemów IT pozwala na szybsze i dokładniejsze przetwarzanie zamówień, terminową realizację zleceń oraz lepszą personalizację ofert, co może skutkować polepszeniem relacjami z klientami.
Większe bezpieczeństwo infrastruktury IT
Integracja systemów informatycznych znacząco zwiększa bezpieczeństwo wykorzystywanego oprogramowania. Centralizacja zarządzania systemami wpływa na usprawnienie kontroli dostępu do danych, a bieżące monitorowanie systemów IT pozwala na lepsze zarządzanie incydentami poprzez szybsze wykrywanie i eliminowanie zagrożeń.
Jak przebiega proces integracji systemów IT?
Proces integracji systemów ITpolega na realizacji kilku kroków. Jakich?
- Analiza wymagań – określenie, jakie systemy wymagają integracji i w jakim celu należy je zintegrować.
- Dobór metody integracji systemów informatycznych – wybór odpowiedniej technologii oraz narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia integracji.
- Implementacja rozwiązania – przygotowanie środowiska umożliwiającego wymianę danych między systemami.
- Testowanie – przeprowadzanie testów sprawdzających efektywność oraz bezpieczeństwo wdrożonego rozwiązania.
- Monitorowanie i optymalizacja – bieżąca analiza efektywności oraz ewentualne działania mające na celu lepsze dostosowanie integracji do potrzeb biznesowych.
Metody integracji systemów informatycznych
Na rynku dostępne są liczne metody integracji systemów informatycznych. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od potrzeb i możliwości organizacji oraz charakterystyki infrastruktury IT.
Jakie są najpopularniejsze metody integracji systemów IT?
- Integracja za pomocą API (Application Programming Interface) – API to interfejs umożliwiający wymianę danych między systemami pochodzącymi od różnych dostawców. Swoją popularność rozwiązanie to zawdzięcza przede wszystkim elastyczności oraz uniwersalności.
- Integracja na poziomie baz danych – wspólna baza danych pozwala na bezpośrednią wymianę informacji między systemami. Centralna baza stanowi miejsce, z którego systemy pobierają informację. Aktualizacja danych w bazie jako centralnym punkcie gwarantuje bieżący dostęp do aktualnych danych.
- Middleware – middleware to oprogramowanie pośredniczące, ułatwiające komunikację oraz wymianę danych między systemami informatycznymi.

Integracja systemów informatycznych – przykłady
Doskonałym przykładem integracji systemów informatycznych w organizacji może być stworzenie środowiska pozwalającego na centralne zarządzanie na wielu poziomach. Na przykład system do zarządzania zgłoszeniami OXARI ServiceDesk zintegrowany z oprogramowaniem do ewidencji zasobów OXARI Asset Management umożliwia lepszą kontrolę nad zgłoszeniami użytkowników oraz efektywne zarządzanie sprzętem. Dodatkowo zdalne sterowanie komputerami możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu zarządzania pozwala rozwiązywać problemy z dowolnego miejsca na świecie.
Narzędzia wspierające integrację systemów IT
Z myślą o skutecznej integracji systemów IT przygotowaliśmy kompleksowe rozwiązanie przeznaczone do scentralizowanego zarządzania infrastrukturą IT organizacji. Specjalistyczne narzędzia dostępne w naszej ofercie gwarantują bezpieczny i niezakłócony przepływ danych, a co za tym idzie, wzrost efektywności całego przedsiębiorstwa.