Współcześnie ważnym elementem zasobów firmy są telefony komórkowe i tablety. Przekazywane pracownikom, są przez nich użytkowane w celach służbowych. Jednak warto wiedzieć, że urządzenia mobilne bywają najsłabszym ogniwem, gdy chodzi o bezpieczeństwo całej infrastruktury IT. Wystarczy kradzież lub zgubienie jednego smartfona, aby cała organizacja była narażona na duże straty. Narzędziem, które może przed tym ochronić, jest system MDM. Dowiedz się, na czym dokładnie polega jego działanie.
Zarządzanie urządzeniami mobilnymi w firmie – zadanie, którego nie można ignorować
Urządzenia mobilne należą do podstawowych narzędzi pracy w wielu firmach. Korzysta z nich zarówno kadra kierownicza, jak i np. przedstawiciele handlowi czy analitycy oraz członkowie zespołów obsługi klienta. Tablety i smartfony ułatwiają wykonywanie ogromnej liczby zadań służbowych. Jednak trzeba pamiętać, że często znajdują się w nich również potężne zasoby wrażliwych danych firmowych.
Kontakty do klientów, poufne raporty finansowe, dostęp do wewnętrznych baz danych organizacji czy np. do wiadomości na mailu firmowym – to tylko przysłowiowy czubek góry lodowej. W rezultacie to te urządzenia mogą być źródłem przecieków, które będą niosły za sobą konsekwencje biznesowe, finansowe, a nierzadko również wizerunkowe.
Jak rozwiązać ten problem? Sposobem na wyeliminowanie zagrożenia nie jest rezygnowanie ze sprzętu firmowego. Jednak warto pomyśleć o systemie zdalnego zarządzania urządzeniami mobilnymi, czyli MDM.
System MDM, czyli co?
System MDM – Mobile Devices Management to system zdalnego zarządzania tabletami i smartfonami należącymi do zasobów firmy. Pozwala zintegrować wszystkie urządzenia i zapewnić nieustanny nadzór nad nimi.
Jak to dokładnie działa?
- System zarządzania urządzeniami mobilnymi instaluje się na wszystkich smartfonach i tabletach należących do zasobów firmy.
- Agent MDM działający w tle w urządzeniu dostarcza do specjalnego panelu MDM informacje o lokalizacji urządzenia oraz o jego parametrach systemowo-sprzętowych.
- System umożliwia również zdalne zarządzanie urządzeniami – w tym np. ich namierzanie, podgląd ekranu, wysłanie wiadomości na ekran użytkownika oraz zdalne wyczyszczenie urządzenia.
W efekcie zarządzający może szybko i sprawnie kontrolować zasoby sprzętowe firmy i zareagować, jeśli pojawi się jakiekolwiek zagrożenie.
System zapewnia nie tylko możliwość zdalnego zarządzania tabletami i telefonami firmowymi. Daje także szansę na stworzenie ich szybkiej ewidencji. W rezultacie sprzyja sprawnemu zarządzaniu tymi zasobami firmy – także w aspekcie biznesowym.
Kiedy zdalne zarządzanie urządzeniami mobilnymi może być przydatne?
Oprogramowanie typu MDM znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach, które mogą nastąpić w każdej organizacji – zwłaszcza takiej, która ma w zasobach dziesiątki lub setki telefonów i tabletów.
System zdalnego zarządzania telefonami i tabletami może się przydać m.in. na wypadek:
- zagubienia urządzenia przez pracownika – umożliwi jego sprawną lokalizację i odzyskanie bez narażania firmy na dodatkowe koszty oraz ryzyka,
- kradzieży sprzętu – w takiej sytuacji jest możliwe zdalne wyczyszczenie urządzenia, tak aby nie doszło do wycieku wrażliwych danych;
- niezwrócenia smartfonu czy tabletu przez zwolnionego pracownika – w takiej sytuacji przydaje się funkcja zdalnego zablokowania urządzenia, tak aby było niezdatne do użytku. W efekcie były członek zespołu nie będzie mieć np. możliwości skopiowania danych klientów czy poufnych dokumentów,
- chęci przeprowadzenia kontroli pracowników – w takiej sytuacji przydaje się funkcja zdalnego podglądu ekranu lub wysłania wiadomości na ekran użytkownika.
Zdalne zarządzanie urządzeniami może też usprawniać konserwację i wymianę sprzętu zgodnie z ustalonym harmonogramem albo prowadzenie masowej komunikacji z pracownikami w sytuacjach wymagających szybkiej reakcji.
Dlatego na takie oprogramowanie decyduje się coraz więcej podmiotów, najczęściej w ramach profesjonalnego systemu ITSM takiego jak od OXARI.
Jak wybrać system MDM?
Na rynku jest dostępnych kilka systemów umożliwiających zdalne zarządzanie telefonami i tabletami. Dlatego przed wdrożeniem konkretnego rozwiązania najlepiej porównać kilka z nich.
Warto przy tym zwrócić uwagę na:
- kompatybilność systemu z firmowymi urządzeniami mobilnymi – najczęściej jest potrzebne oprogramowanie MDM do zdalnego zarządzania urządzeniami Android,
- funkcjonalność systemu – np. możliwość połączenia go z oprogramowaniem asset management czy intuicyjność panelu kontrolnego,
- sposób konfiguracji agenta MDM – najlepsze systemy, takie jak OXARI pozwalają na przeprowadzenie tego procesu przez szybki odczyt kodu QR na portalu użytkownika ServiceDesk,
- możliwość analizowania zarejestrowanych urządzeń – np. pod kątem modelu, producenta czy wersji systemu operacyjnego.
Pamiętaj też, że dobry system do zdalnego zarządzania urządzeniami Android powinien być dostępny w wersji demo do przetestowania w Twoim środowisku. Gdy masz taką możliwość, możesz upewnić się, czy dane rozwiązanie rzeczywiście odpowiada na potrzeby biznesowe organizacji.
Jeśli chcesz przetestować system MDM oferowany w ramach OXARI, wystarczy się skontaktować i zamówić wersję demo. Otrzymasz również niezobowiązującą wycenę, co pozwoli podjąć świadomą i przemyślaną decyzję biznesową.
Sprawdź także nasze oprogramowanie Asset Management do inwentaryzacji sprzętu i zarządzania aplikacjami w organizacji.